19.11.2020

dom w Będzinie najlepszym budynkiem jednorodzinnym w Polsce zrealizowanym w latach 2015-2019!

Zdobyliśmy nagrodę główną w IX edycji konkursu Życie w Architekturze. Ten niewielki i skromny dom według założeń miał być schowany w łąkowym krajobrazie, tymczasem kolejny raz został dostrzeżony przez sąd konkursowy – tym razem spośród zgłoszonych 86 domów. Uzasadnienie jury:

Nagrodę przyznano za umiar i skromność architektury, które to cechy skłaniają do, jakże dziś potrzebnej, szerszej refleksji nad konsekwencjami wszechobecnego konsumpcjonizmu i jego negatywnym wpływie na naszą planetę. Gest projektantów, polegający na odejmowaniu kolejnych warstw, nadmiarowych przestrzeni i zbędnych ozdób, odsłonił istotę funkcji – domu, którego zadaniem jest nie tylko pomieścić 5-osobową rodzinę, ale też stworzyć ramy dla jej niematerialnej egzystencji.

Zaprojektowany za pomocą prostych i ograniczonych środków, z ogromną wrażliwością na detal, Dom w Będzinie ujawnia doskonałe architektoniczne i wykonawcze rzemiosło, pozostające dyskretnym tłem dla wydarzającego się w nim życia. Wydaje się przy tym idealną ilustracją słów Antoine de Saint-Exupery’ego: „Doskonałość osiąga się nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, ale raczej wtedy, gdy nie można nic ująć” (Ziemia, planeta ludzi, 1939).