akademia sztuki w tallinie
konkurs na nowy budynek Akademii Sztuk Pięknych w Tallinnie
Marcin Jojko, Bartek Nawrocki, Józef Kiszka, Natalia Kozyra, Rafał Makulik, Łukasz Marciniak, Wojtek Sikora, Iwona Tkocz
Nowej Akademii Sztuk Pięknych w Tallinnie nie należy pojmować tylko w kategoriach szkoły, ale również jako ważny ośrodek kulturalny miasta. Tylko prosty i ascetyczny w swej formie budynek jest w stanie uleczyć chaotyczną tkankę miejską, będącą kakofonią współczesnych form i kolorów. Umiejętne wpisanie nowej kubatury w rozczłonkowany system urbanistyczny ma na celu uzdrowienie i uporządkowanie przestrzeni w najbliższym otoczeniu.
Budynek akademii składa się z czterech brył odpowiadających czterem wydziałom akademii: sztuki, designu, architektury oraz historii kultury. Każdy z wydziałów jest jednostką niezależną, ale połączoną z pozostałymi poprzez wytworzoną w atrium przestrzeń typu in between, otwartą na wyższe kondygnacje budynków oraz prywatne funkcje uczelni, takie jak kantyna, galeria, miejsca spotkań i taras wypoczynkowy. Główne atrium Akademii Sztuk Pięknych jest to sercem uczelni i jej życia towarzyskiego, miejscem spotkań, dyskusji, wymiany idei pomiędzy studentami wszystkich wydziałów.
Otwarta przestrzeń kondygnacji wewnątrz wydziałów pozwala na różnorodne konfiguracje pomieszczeń zarówno stałe jak i mobilne (czasowe), w zależności od aktualnych potrzeb i wymagań. Układ konstrukcyjny pozwala na dowolne kombinacje klasycznego typu szkoły z systemem dużych, otwartych przestrzeni pracowni, które mogą być doświetlane obustronnie światłem naturalnym.
Podwójnie przeszklona elewacja oraz dach budynku zawierają pionowe elementy wykonane z drewna laminowanego, które chronią przed nadmierną penetracją promieni słonecznych. Warstwowa struktura energetycznej skóry pozwala na naturalne wentylowanie budynku w okresie letnim, natomiast podczas zimy staje się dodatkowym buforem wspomagającym ogrzewanie.