ratusz w krakowie
konkurs na Ratusz Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie
Dick van Gameren, Marcin Jojko, Maja Korzuch, Bartłomiej Nawrocki, Bianka Swinder, Agnieszka Weber, Iwona Zaczek
Projektowany budynek Ratusza Marszałkowskiego w Krakowie to przyszła wizytówka regionu małopolskiego. Zlokalizowany w sercu miasta musi spełniać lokalne zapisy i określone regulacje przestrzenne, a jednocześnie reprezentować nowoczesną i demokratyczną instytucję, otwartą na mieszkańców oraz potencjalnych użytkowników.
Nowy budynek Ratusza podporządkowuję się pod względem urbanistycznym istniejącej strukturze, ale równocześnie kreuje nowy wizerunek otoczenia, próbując ponownie zdefiniować i uporządkować zastaną sytuację, jako reprezentacyjny budynek wolnostący, zlokalizowany centralnie na zadanym obszarze i otwarty z trzech stron na swoje otoczenie oraz zachowaną i projektowaną zieleń. Ze względu na reprezentacyjny i publiczny charakter budynku oraz stosunkowo dużą powierzchnią parceli dostępną pod przyszłą inwestycję zaproponowano lokalizację dodatkowego budynku biurowo-usługowego z parkingiem podziemnym od strony północnej.
Układ przestrzenny budynku wynika z relacji urbanistycznych w zastanym kontekście oraz ścisłych wytycznych zapisanych w warunkach zabudowy. Formę budynku stanowią trzy skrzydła powiązane trzonami komunikacyjno-technicznymi tworzące zwartą kubaturę na rzucie trójkąta równobocznego z wewnętrznym atrium.
Ramiona trójkąta wyznaczają trzy najważniejsze wejścia do budynku przyporządkowane odpowiednio otaczającym teren alejom oraz przyszłemu parkingowi, jako najważniejszym generatorom ruchu pieszego i kołowego. Na poziomie trzeciej kondygnacji umieszczono zewnętrzny publiczny plac w formie częściowo zadaszonego tarasu widokowego z panoramą na pobliski ogród botaniczny oraz zabudowę starego miasta.
rzut pierwszego piętra |
rzut ósmego piętra |
rzut parteru |
rzut trzeciego piętra |
rzut podziemia | rzut drugiego piętra |
Hol główny Ratusza Marszałkowskiego zlokalizowano w strefie centralnej budynku na poziomie +1 i powiązano komunikacyjnie oraz przestrzennie z foyer sali sejmiku oraz podjazdem VIP.
Serce holu stanowi świetlik, powiązany z zewnętrzną klatką schodową prowadzącą na poziom atrium, umożliwiający odwiedzającym urząd bezpośredni wgląd do sali obrad sejmiku.
Salę sejmiku wraz z pomieszczeniami obsługującymi oraz foyer zaprojektowano na poziomie terenu oraz podziemia. Pozostałe kondygnacje budynku Ratusza Marszałkowskiego stanowi strefa biurowa, zaprojektowana jako kolejne ramiona trójkąta powiązane trzonami windowo-technicznymi. Jednoznaczne zdefiniowanie strefy biurowej oraz obsługujących trzonów zapewniających dostęp oraz ewakuację umożliwia elastyczne i efektywne gospodarowanie powierzchnią biurową. Modularny rytm okien powiązany z układem konstrukcyjnym oraz ciągami lekkich szaf pozwalają na stosunkowo łatwe i niedrogie zmiany w układzie pomieszczeń strefy biurowej.
Gabaryty przeszkleń elewacji zewnętrznych dobrano przede wszystkim pod kątem efektywności doświetlenia pomieszczeń oraz gospodarowania energią. Pasmowy układ okien o odpowiedniej wysokości i poziomie mocowania powoduje znaczne zminimalizowanie zarówno strat energetycznych w okresie chłodnym jak i niepożądanych zysków przy nasłonecznieniu. Dodatkowo okna umieszczono na znacznej głębokości w stosunku do lica elewacji, co pełni funkcję naturalnej ochrony przeciwsłonecznej w czasie górowania słońca. Ściany zewnętrzne przewidziano jako prefabrykowane płyty z zewnętrzną warstwą wykończoną wapieniem, podkreślając tożsamość budynku w regionie.
widok od strony Alei Powstania Warszawskiego
widok od strony alei Pokoju
widok od strony Ronda Grzegórzeckiego
Nowy budynek Ratusza Małopolskiego oferuje odpowiedzialne podejście w kontekście zrównoważonego rozwoju zarówno do zagadnień instalacyjnych jak i architektoniczno-budowlanych. Etapowanie inwestycji na budynek Ratusza wraz z naziemnym parkingiem (etap I) oraz obiekt biurowo-usługowy z podziemnym parkingiem (etap II) pozwala w obu przypadkach na stworzenie efektywnych struktur przestrzennych podporządkowanych pełnionej funkcji. W konsekwencji budynek Ratusza to zwarta kubatura o optymalnych parametrach doświetlenia, efektywną komunikacją i ewakuacją wewnętrzną i minimalną niezbędną powierzchnią podziemia, co skutkuje stosunkowo niedużą powierzchnią zabudowy i racjonalnym nakładem energetycznym na powstanie inwestycji. Dzięki temu zagospodarowanie znacznego teren inwestycji przewidziano jako zieloną, zachowując istniejący drzewostan.